Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Zeytin sineğinden korunma
Zeytin sineğinden korunma

Zeytin sineğinden korunma

Zeytin üreticilerinin en büyük dertlerinden bir tanesi de zeytin sineğidir. Zeytin sinekleri, zeytin ağaçları meyve vermeye başladığında ağaçlara musallat olur ve koca bir hasat döneminin yok olmasına neden olabilir.

Peki zeytin ağaçlarını bu zararlı sineklerden nasıl koruyabiliriz? İşte cevabı!

Zeytin ağaçlarının meyve verdiği dönem ile, incir ağaçlarının meyve verdiği dönem aynıdır. Yani biz zeytin hasadı yaparken incir hasadı da yapabiliriz. Zeytin sinekleri özellikle zeytinleri yiyerek zarar verir. Fakat bundan kurtulmanın bir yolu var. Cevap : İncir ağacı!

Zeytin sineği

İncirler olgunlaştığında, alt kısmından bir bal süzülür. Bu bal zeytin sinekleri için çok daha cezbedici ve lezzetli olduğu için inciri tercih ederler. Eğer zeytin bahçelerine belirli aralıklarla incir ağacı dikilir ise, zeytin sinekleri zeytinleri değil inciri tercih edecektir.

Tabiat Ana’nın bir mucizesi burada devreye girer. Zeytinden vazgeçen sinekler, İncir meyvesinin balını yedikten bir süre sonra zehirlenerek ölürler. Bu durumda zirai ilaç kullanılmadan bu zararlıdan doğal metotla kurtulmuş olunur.

Eskiden Türkiye’nin Ege kıyılarında yaşayan Yunan çiftçilerin, zeytin bahçelerine İncir ağacı dikmeleri de bu yüzdendir. Bu uygulama bir süre sonra Türk çiftçiler tarafından terk edilmiş ve zirai ilaç kullanımına geçilmiştir. Sebebini öğrenince siz de çok şaşıracaksınız! İncir ağacı çok fazla sinek çekiyor diye kesilip odun yapılmıştır. Peki ya sonuç? Zirai ilaçlarla yıkanan zeytinler koskoca ülkenin halk sağlığını tehdit eder duruma gelmiştir. Halbuki sıfır masraf ve sıfır kimyasal ile zeytin sineğinden kurtulmak bu kadar kolay iken.Scroll To Top