Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Bilgilendirme » Leblebinin faydaları nelerdir?
Leblebinin faydaları nelerdir?

Leblebinin faydaları nelerdir?

Kavrulmuş NOHUT ile yapılan leblebinin sağlık açısından pek çok faydası vardır. Kilo atmanıza yardımcı olurken, mide ve barsaklarınızı korur. Kalp sağlığına iyi gelir.

Leblebinin faydalarına göz atalım!

Kalsiyum, manganez, fosfat, magnezyum, çinko gibi minerallerin yanı sıra K vitamini ve B6 gibi vitaminler bakımından zengindir.

Protein kaynağı olan leblebinin faydalarıyla ilgili olarak derlediğimiz notlara mutlaka göz atın!

K vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfat gibi mineralleri olması sayesinde kemik yapısını ve gücünü korur.

Gastrit ve reflü rahatsızlıkları olanların sık sık tüketmesi önerilir. Mide suyunun emilmesine yardımcı olarak gastritin sebep olduğu göğüs ağrısına iyi gelir.

B6, C vitaminleri, lif ve potasyum sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Zengin lif kötü kolesterolü düşürür ve inme, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi kalp hastalıkları riskini azaltır.

Selenyum içeren nohut, insan bedeni için önemli bir mineraldir. Nohuttan yapılmış leblebi doğal olarak selenyum içerir. Selenyum ise karaciğer enzimine yardımcı olur.

Kansere neden olan bazı serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur. İltihaplanmayı önler, tümörlerin büyümesini yavaşlatarak, kanserli hücrelerin yayılmasına mani olur.

Leblebi tok tutar ve daha az yemek yersiniz. Böylece kilo vermenize yardımcı olur.

Düzenli olarak leblebi tüketmek insülin miktarını düşürür. Leblebi kan şekeri seviyesi düşürmeye yardımcı olarak şeker hastalığı riskini azaltır.

Demir bakımından zengindir ve bu da bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Leblebi buna yardımcı olur. Demir ayrıca, kırmızı kan hücrelerini ve bazı hormonları üretmeye yardım ederek kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği manganez nedeniyle önemli bir besindir ve manganez de cildi korunmasına yardımcı olur.

Antioksidan özelliği vardır. Bu sayede günlük mineralin %85’ini karşılar. Ciltte UV ışınlarından dolayı oluşan kızarıkların önlenmesine yardım eder.Scroll To Top