Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Köpek ve insan beyninin ortak noktası bulundu
Köpek ve insan beyninin ortak noktası bulundu

Köpek ve insan beyninin ortak noktası bulundu

Atlanta (USA) Emory üniversitesinin Biyoloji bölümünde yapılan bir araştırmaya göre, sinir sistemi ve beyin incelemesinde memelilerin evrimleri boyunca bazı özelliklerini çok uzun süredir koruduğu keşfedildi.

Profesör Gregory Berns, “Yaptığımız çalışmalar, köpekler, insanların yaptığı gibi birçok nesneyi işlemek için beyninin benzer bir bölümünü kullandığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda bunu yapmak için eğitilmeleri gerekmediğini de gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Bu araştırma ile dünyada yaşayan farklı türlerin farklı beyin yapıları olmasına karşın, yapısal olarak birbirine benzeyen bazı türlerde, beynin aynı noktaları aynı işlemleri yapmak için organize edilmiş olduğunu gösteriyor.

Yani insan atası ile diğer türlerin ataları arasından kökten bir benzerlik bulunduğuna işaret eden bu durum, aslında Darvin’in evrim teorisini haklı çıkarıyor.

Kulağa inanılmaz gelse bile, beyin ve merkezi sinir sistemine sahip varlıklarda, aslında ortak bir atanın varlığından söz etmek mümkün. Çünkü maymunlarla fiziksel genetik olarak birbirine benzeyen insan türü, bu araştırmayla farklı türlerle de benzediğini ortaya koyuyor.

Köpekler de insanlar gibi matematiksel zekayı kullanırken derinlemesine bir eğitim alması şart değil. Örneğin 1+1=2 gibi yada 2-1=1 gibi çok basit günlük yaşamda sürekli ihtiyaç duyulan basit işlemler için beynin aynı bölgelerinin kullanılıyor olması evrimleşme konusunda ufuk açmaya devam ediyor.Scroll To Top