Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Japonya 6G için hazırlanıyor
Japonya 6G için hazırlanıyor

Japonya 6G için hazırlanıyor

2019 Yılında 6G için çalışmalara başladığını ilan eden Çin’den sonra, Japonya’da 6G için hazırlıklara başladığını duyurdu.

Dünya genelinde yaygın olmasa da 5G veri transferi kullanılmakta. Henüz ülkemizde 5G teknolojisi yok fakat 6G’nin ayak seslerini duymaya başladık.

6G için Çin, 37 Kişiden oluşan bir teknoloji ekibiyle çalışmalarını sürdürürken, uzak doğudan Japonya’da paçaları sıvadı. 5G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı veri transferi yapabilecek kapasiteye sahip 6G teknolojisini 2030 yılında son kullanıcının hizmetine sunulabileceğini konusunda duyuru yapan Japon teknoloji uzmanları; günümüzde birçok internet sisteminin ultra hıza ulaşacağını bildirdi.

Özellikle TV yayını sektöründe günümüzde HD ve UHD (4K) yayın yapabilen TV kanallarının sayısı kısıtlı. 6G teknolojisi hayata geçirildiğinde 8K yayın yapabilmek bile daha kolay olacak. TV üreticileri ve yayıncıları, kristal netliğe sahip olarak üretilen cihazların sadece özel olarak çekilmiş videolardan değil, günlük hayatta izlediğimiz dizi, haber, magazin ve spor kanallarında da 8K teknolojinin rahatlıkla kullanılması gerektiğini belirtti.

Şu anda Türkiye’de 4G teknolojisi mevcut durumda. Görünen o ki, yakın bir gelecekte 6G teknolojisi ile tüm dünya ile birlikte Türkiye’de bu sisteme ayak uyduracak. Henüz 10 yıl olsa bile.Scroll To Top