Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Isı kaybını engellemek için artık Kuantum var!
Isı kaybını engellemek için artık Kuantum var!

Isı kaybını engellemek için artık Kuantum var!

Bir enerji kaynağı kullanılarak ortaya çıkarılan ısı enerjisini korumak için bilim insanları artık kuantum fiziğinden faydalanmaya hazırlanıyor.

Bilindiği gibi günümüzde ısı yalıtımı konusu ekonomik olarak insanların özellikle kış mevsiminde oldukça fazla bütçe ayırmasına sebep olmakta. Bu durum konutlarda ısı kaybının en düşün seviyeye düşürülmesi için dış ve iç izolasyon malzemeleri kullanılarak veya özel üretilmiş kimyasal boyalarla yapılabilmekte. Fakat yine de enerji tasarrufu yapabilmek için yeterli değil. Özellikle günümüzden 10 yıl öncesine kadar izolasyon kavramı ülkemizde ve dünyada fazla önemsenen bir konu değildi.

Dünyada artan nüfus popülasyonu ve bununla doğru orantıda ısınma giderleri her yıl artmakta. Karbon yakıtlar, petrol yakıtlar kullanılarak gerçekleşen ısınma masrafları artık günümüzde alternatif ve sıfır emisyonlu enerji kaynaklarına yönelimi artırmıştır. Örneğin rüzgar jeneratörleri ve solar paneller yardımıyla enerji üretimine ağırlık verilmiştir.

Bu kadar yatırıma rağmen ısı kaybını engellemek için daha fazla şeyler yapılması gerektiğini düşünen bilim insanları artık ısıyı hapsetmek için Kuantum’dan faydalanmaya başlanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Kaliforniya üniversitesi bilim insanları Kuantum mekaniğini kullanarak Casimir Etkileşimi adını verdikleri bu deneysel fenomen sayesinde, ısı enerjisinin dağılmasını engellemede kullanılarak çok daha ekonomik bir yöntem üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bu teknoloji sayesinde ısı enerjisinin kaybını engellemek için izolasyon gibi yüksek maliyetli harcamalar yapılmasına gerek kalmayacak.

Bir benzetme ile Casimir Etkileşimini vakumlanmış bir termos gibi düşünebiliriz. İşte bu sistem hayata geçirildiğinde ısı kaybı olmadan ve daha fazla yakıt tüketmeden, hem ekolojik dengeyi bozmamış hemde daha ekonomik bir yalıtım ürününe sahip olacağız.Scroll To Top