Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Erzincan Hakkında Bilgiler
Erzincan Hakkında Bilgiler

Erzincan Hakkında Bilgiler

Erzincan, Türkiye’nin şirin kentlerinden birisidir. Türkiye’nin Doğu Anadolu coğrafi bölgesi sınırlarında yer alır.

Kuzeyinde bulunan komşu iller, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt’tur.

Güneyinde bulunan komşu iller, Malatya, Tunceli ve Bingöl’dür.

Doğusundaki komşusu Erzurum, Batısındaki komşusu ise Sivas’dır.

Erzincan, Anadolu Medeniyetlerinin yaşamış olduğu en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Harika bir doğaya sahiptir ve turizm konusunda her yıl yükselen sayıda ziyaretçisi ile popüler bir şehirdir. 11903 km² yüz ölçümüne sahiptir.

Erzincan’ın ilçeleri; Merkez, Refahiye, Üzümlü, Çayırlı, Tercan, Kemah, İliç, Otlukbeli ve Kemaliye olmak üzere toplam 9 ilçesi vardır. Erzincan tarihi öneme sahip olan İpek Yolu güzergahında olan bir şehirdi. Bu neden tarih boyunca farklı kültürleri barındırmıştır.

Milattan Önce (M.Ö.) 2600’lü yıllarda Akadlar’a, M.Ö. 2000’li yıllarda Hayaslılar ve Azzilerin himayesinde yönetilmiştir. Hititler ise M.Ö. 1600’lü yıllarda bu topraklara hükmetmiştir. Yine M.Ö. 900’lü yıllarda Urartular tarafından yönetildi. Ayrıca M.Ö. 650’lili yıllarda kısa süreli de olsa İskitler de bu bölgede hakimiyet kurmuşlardır. M.Ö. 550 yıllarında Erzincan’a Persler sahip olmuştur. Bundan sonra bir süre Roma İmparatorluğu idaresinde yönetilmiştir. Milattan Sonra (M.S.) 395 yılında Sesaniler Erzincan’ı ele geçirmiş ve 1071 Malazgirt Savaşından sonra günümüze kadar 950 yıldan uzun süredir Erzincan Türk’lerin hakimiyetinde yönetilmektedir.

Erzincan’ın tarihi geçmişini incelediğimizde, birçok farklı medeniyetin bu şehir üzerinde hükümdarlık istemesi ve savaşlar yada farklı yollarla sahiplerinin değişmesi Erzincan’a fazlasıyla değer katmıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tarihi İpek Yolu ticaret güzergahında olması bu şehri diğerlerinden farklı ve önemli kılıyordu. Bu nedenle farklı medeniyetlerin ağzını sulandıran önemli bir şehirdi. Farklı kültürlere ev sahipliği yaparken, her medeniyetten beslenerek zenginleşen kültürü sayesinde bugün Erzincan, Türkiye’nin mücevheridir desek yalan olmayacaktır.

Erzincan adı nereden gelir? : Eriza ve Ariziz kelimelerinden türediği söylenir. Erziricin olarak okunan bu isim zamanla Erzincan ismine dönüşmüştür. Ermeni kaynaklarına göre Erez, Erzng ve Erznga olarak ta anılır. Roma (Bizans) kaynaklarına göre Arıngam, Arsingan ve Erzingan olarak bilinirmiş. Araplar Erzengan olarak bilirlermiş Erzincan’ı.

Peki güzel Erzincan’ımız, geçmiş tarihte güzelliğiyle gezginlerin notlarına hangi ifadelerle kaydedilmiş onlara bir göz atalım : Cennet Ülkesi, İrem Bağı, Belkıs şehri, Gül-i gülistan bağ-u bostan, Çemenistan ve Bülbülistan, Etrafı dağlık, ortası bağlık şeklinde isimlendirilmiştir. Düşünün ki bir şehir, harika tabiatı ve doğasıyla insanlara şiirler yazdırmış, adeta büyülemiştir desek abartmış olmayız.

Erzincan’ın tarihi dokusu ve zenginliği maalesef 1939’da yaşanan ve Türkiye’nin en büyük depremi olma özelliğini taşıyan 7,9 şiddetinde sarsıntıyla büyük zarar görmüştür. Maalesef 1939’da yaşanan bu depremle birçok tarihi yapı ve evler yıkılmış, şehrin neredeyse tamamına yakını yerle bir olmuştur. Ne acı bir kayıp! Yüz yıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan bu nadide şehir yeniden dizayn edilmek zorunda kalmıştır.

Erzincan Deprem

Erzincan’ın ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tahıl üretimi, sebze ve meyve üretimi de olan bu şehirde Arpa ve buğdayın yanı sıra patates, lahana, havuç, çavdar, domates, kayısı, dut, elma, armut ve üzüm da Erzincan’da bol bol üretilebilen bitkilerdendir. Ürün çeşitliliğinin bol olmasının ana sebebi, Erzincan’da temiz su kaynaklarının yeterli seviyede olmasıdır.

Erzincan’da koyun ve sığır yetiştiriciliği ilk sıradadır. Ayrıca arıcılıkta çok yaygındır. Erzincan’a özgü tulum peyniri tüm Dünya’da ün kazanmıştır. Ayrıca Erzincan balı ve Erzincan kayısısı da çok meşhurdur. Bilinenin aksine en leziz kayısı Malatya’da değil Erzincan’da yetişir. Bu konuda Malatya ve Erzincan’ın tatlı rekabetine zaman zaman şahitlik edebilirsiniz.

Özellikle Refahiye ve Kemah ilçeleri orman bakımından şehrin oksijen kaynaklarından iki önemli bölgedir. Şehrin ormanlarının %50’den fazlası Refahiye ve Kemah ilçelerinde yer alır.

Erzincan’da dokuma ve metal işleme konusunda da ekonomiye katkı sağlayan unsurları bulunmaktadır. Krom, demir, linyit ve tuz yeraltı kaynaklarının başlıcalarıdır. Bakır işlemeleri çok meşhur olan Erzincan, bu konuda Türkiye’nin göz bebeğidir.

Erzincan Turizm yönünden her yıl artan ziyaretçileriyle ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Özellikle Ergan Dağı kayak tesisleri ilgi odağıdır. Ayrıca yamaç paraşütü ve dağ tırmanış sporları da şehrin önemli çekim alanlarındandır. Ergan Dağında offroad aracınızla adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Ve Fırat nehri! Kano ile spor yapabilmek, Rafting ile heyecanı doruklarda yaşamak için Erzincan’ın en iyi seçim olduğunu sakın unutmayın. Eğer yolunuz buraya düşerse mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Dünya’nın en büyük 2. Kanyonu neresi? Bilin bakalım! Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon! Karanlık Kanyon’da geçireceğiniz 1 gün, 1 ömre bedel olabilir. Aygır gölünü de unutmayın.

Erzincan hakkında yazılacak daha birçok şey var. Bu makalemizde kısaca özetlemeye çalıştık. Mesela Erzincan festivalleri dillere destandır. Tulum peyniri festivali, Karanlık Kanyon Kemaliye festivali ve Balkaya Bal Festivali gibi harika zamanlar geçirebileceğiniz festival dönemlerinde Erzincan’ı ziyaret ederseniz memnun kalmadan ayrılmanız mümkün olmayacaktır.Scroll To Top