Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa » Bilgilendirme » 24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

Saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en samimi duygularımızla kutluyoruz. Sağlıkla nice öğretmenler günleri sizlerin olsun. Saygılarımızla!

Öğretmenler günü neden kutlanır?

1 Kasım 1928 Tarihinde 1353 Sayılı kanun, TBMM’den onay alarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre Türkiye Cumhuriyeti, Arap harflerini kullanmayı bırakarak, Latin alfabesini kullanmaya başlamıştır. Bu devrimin asıl amacı, okur yazarlığı artırmak, eğitim ve öğretim konusunda hızlı bir atılım yapmaktır.

24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri (Millet Okulları) çocuk, genç ve yaşlı her vatandaşa kapılarını açmış ve asil Türk Milleti okuma yazma öğrenme seferberliğine katılmıştır.

İlk öğretmenler günü 24 Kasım 1981 tarihinde kutlanmış ve 39 Yıldır kutlanmaya devam etmektedir. Öğretmenler günü, öğretmenlerimizin bu kutsal görevi üstlendikleri için, kendilerini motive etmek, bu onurlu görevi icra ederken yılda bir kere bile olsa hatırlanıp kutlama yapmak amacıyla tespit edilmiş özel bir gündür. 24 Kasım Öğretmenler gününde okullar tatil edilmez. Törenler yapılır ve kamusal hizmete devam edilir.Scroll To Top